TAFED

Kurumsal

HAKKIMIZDA

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) 8 derneğin birleşimiyle, Türkiye’nin seçkin aşçıları tarafından 2006 yılında derneklerin üst kuruluşu olarak İstanbul merkezli kurulmuştur. Federasyon şu anda 23 derneği bünyesinde barındırmakta ve Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Federasyonumuz bir yılı aşkın süre İçişleri Bakanlığı’nın denetimi ve Ocak 2008 yılındaki onayından sonra “Türkiye” adını almaya hak kazanmış ilk federasyondur.

 

2008’den bu yana 5. dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını Zeki AÇIKÖZ yürütmekte olup Federasyonun Genel Merkezi İstanbul’da, temsilcilik ofisi de Ankara’da bulunmaktadır.

 

Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun kuruluş amacı; Türkiye’deki bütün bölgesel dernekleri aynı çatı altında toplayarak birlik içinde aşçılık mesleğinin ülkemizde ve dünyadaki gelişimine katkıda bulunmak, mesleği hem hukuksal hem de sosyal yönde daha iyi konumlandırmak, mutfak sanatkârlarının mesleki eğitimini destekleyerek daha üst seviyelere getirmek, gençleri ve kadınları destekleyerek onları da bu mesleğe kazandırmaktır.

 

Aşçılık mesleğini tanıtmak amacıyla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında faaliyetlerde bulunmak, festivaller, yarışmalar düzenlemek, mesleğimizle ilgili bütün organizasyonlara katılmak Federasyonumuzun faaliyetlerini oluşturmaktadır. Federasyonumuzun en önemli hedefi de, Türk kültürünün önemli parçası olan zengin Türk mutfağının dünya çapında hak ettiği yere gelmesi için mesleki çalışmalar yaparak tanıtımını sağlamaktır.

 

Türk mutfağını ve aşçılığını dünyaya tanıtabilmek amacıyla hareket eden Federasyonumuzun, dünyanın en büyük ve kapsamlı birliği olana “World Association of Chefs Societies – Dünya Aşçılar Birliği” ne 7 Şubat 2014 tarihinde üyeliği kabul edilmiştir.

 

Kurumsal  >  Hakkımızda

Anasayfa
Kurumsal
Tafed'e Bağlı Derneklerimiz
Projelerimiz
Galeri
Basında Biz

İletişim

Merkez: Mimar Sinan cad Sarı Lale sok No:8 Eyüp – Kemerburgaz, İstanbul

e-posta: tafed@tafed.org.tr

 

 

PDF
Broşür indir

 

© Tüm Hakları Saklıdır.

TAFED Türkiye Aşçılar Federasyonu