Ana ve ürün sponsorluğunu Metro’nun, Endüstriyel Mutfak Sponsorluğunu Fagor’un yaptığı ve FoodinLife Gastronomi Yayınları olarak medya sponsorluğunu üstlendiğimiz Sirha İstanbul Fuar’ında büyük bir heyecanla gerçekleşen Bocuse d’Or Türkiye’de jüri üyeleri, hazırlanan menülerin tadımını gerçekleştirdi.
Ülkelerini 2017 yılında Lyon’da düzenlenecek olan Bocuse d’Or Final Etabı’na katılabilmek için şeflerimiz, FoodinLife Gastronomi Yayınları olarak medya sponsorlarından olduğumuz Bocuse d’Or Türkiye Seçmeleri’ nde yarışıyorlar.

Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Rudolf Van Nunen yaptığı konuşmasında yarışmacılara başarılar diledi. Bu senenin kurallarını açıklaya Van Nunen yarışmacıların sudak balığı, yılan balığı ve ördek ürünlerini kullanacağı söyledi.

dsc_74461

Bocuse d’Or Türkiye Seçmeleri’nde ; Özgür Taylan Yücel,Ogün Koca, Hüseyin Özcan ve Mutlu Şevket Yılmaz yarışan şeflerimiz.

Sirha İstanbul Fuar’ında gerçekleşen Bocuse d’Or Türkiye’de yarışmacılar balık ve et menüleriyle Bocuse d’Or Türkiye jürilerinin karşısına çıkıyor. Toplamda dört ayrı yarışmacının iki farklı lezzetle yer aldığı yarışmada yemekler, et ve balık menüleri jüriler tarafından değerlendirildi.

Yarışmanın jüri koltuğunda ise; Esra Muslu, Zeki Açıköz, Mustafa Baylan, Yannis Manikis, Gönül Paksoy, Aydın Demir, Ahmet Kula, Hubert Bourdon gibi yerli ve yabancı ünlü şefler yer alıyor.

Bocuse d’Or Türkiye’nin birinci gününde şefler tarafından hazırlanan yemeklerden kareler:

Özgür Taylan Yücel’in hazırladığı kuzu kol ballotine soğan dolması ve meyan balı hindiba ve kakao ile Kars gravyeri:

dsc_00133

Ogün Koca’nın hazırladığı Dil balığı ve karides sarma, karnabahar ile:

dsc_75521

Şef Mutlu Şevket Yılmaz’ın hazırladığı Dil balığı ve karides, deniz trüfü ile:

dsc_00061

Şef Hüseyin Özcan’ın hazırladığı İrmik topu ve ıspanak bohçası eşliğinde kuzu sarma:

img_20161124_143700-21