Ailece bir araya geldiğimiz; aynı sofrada yapılan çeşit çeşit yemeklerin değil, aynı zamanda huzuru ve sevgiyi paylaştığımız, bütün bir yıl özlemle gelmesini beklediğimiz Ramazan ayı sonunda geldi Ramazan ayı; birik olmak, paylaşmak, hoşgörü ve sabır göstermek demektir Aynı zamanda vücudunuzun biyolojik olarak arınmasına da vesile olur Gerçek iftar sofranın eşi. Dostu, aileyi bir araya getirir Şehirlerde kurulan iftar çadırdan da Ramazan ayının hoşgörü ve paylaşım örneklerinin en güzeli ve ihtiyaç sahiplerinin buluşma noktasıdır

Her gün kurduğumuz sofralardan daha özenle kurulur iftar sofraları En güzel porselen takımlar çıkartılır, en zarif masa örtüleri serilir. Ağzımızın tadı eksik olmasın diye en güzel tatlılar, hoşaflar ve şerbetler iftar sofralarında yerini alır Çocukluk zamanlarımdaki Ramazan sofralarından hafızamda kalan en güzel anılar o sofradan kalkıp sahura kadar ailece yapılan sohbetlerdi. En lezzetli ve en özlenen yemekleri yemek için Ramazan ayının gelmesini dört gözle beklerdik.

Çok sık görüşemediğimiz akrabalarımızı, dostlarımızı iftar yemeğine davet edip. Hasret giderme şansı bulurduk. Ramazan sofraları birde erken bayram provasıydı. Çünkü her akşam sevdiğimiz bir yakınımızı iftar soframıza davet eder, evimizde bir bayram havası estirirdik.