Dünyaca ünlü şeflerin jüri üyesi olarak davetli olduğu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen ve WACS (Dünya Aşçılar Birliği) himayesinde gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz jüri başkanı olarak davet edildi.

Daha önce uluslararası etkinliklerde sayısız ödül alan dünyaca ünlü aşçımız Zeki AÇIKÖZ, WACS statüsünde jüri başkanlığı yapan ilk Türk şef ünvanını aldı.

WACS’A JÜRİ BAŞKANI SEÇİLDİ!
Bu kapsamda dünya mutfaklarının önde gelen temsilcileriyle temaslarda bulunan TAFED Başkanı Açıköz, yakasından düşürmediği Türk bayraklı üniformasıyla Türkiye’nin gastronomi ve turizm elçisi olarak, dünya mutfaklarının birbirinden farklı lezzetlerinin puanlandığı yarışmanın jürisine başkanlık ediyor.

IKA’DA TAFED FIRTINASI
TAFED Türkiye Aşçılar Milli Takımı 22-26 Ekim 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Erfurt kentinde düzenlenen ve 59 ülkenin iki binden fazla şefle katılım gösterdiği IKA Culinary Oliympics’te (Aşçılar Olimpiyatları) 11 şefle 28 kategoride temsilde bulunarak 28 kategorinin tamamında madalya kazanıp tarihi bir başarıya imza atmıştı.

MADALYALAR FORA!
116 yıllık olimpiyat tarihinde sadece 1 altın madalyası bulunan Türkiye, TAFED Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın büyük başarısı ile 28 kategoride 17 altın 10 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak dünya turizm otoriterelerinin dikkatini Türk mutfağının ve gastronomi değerlerinin üzerinde toplamayı başardı.