Hakkımızda


 
TÜRKİYE AŞÇILAR FEDERASYONU
Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) 8 derneğin birleşimiyle, Türkiye’nin seçkin aşçıları tarafından 2006 yılında derneklerin üst kuruluşu olarak İstanbul merkezli kurulmuştur.
 
Federasyonumuz bir yılı aşkın süre İç İşleri Bakanlığının denetimi ve Ocak 2008 yılındaki onayından sonra “Türkiye” adını almaya hak kazanmış ilk Federasyondur.
 
2008’ den buyana 4 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını Zeki AÇIKÖZ yürütmekte olup Federasyonun Genel Merkezi İstanbul’ da, Temsilcilik ofisi de Ankara’da bulunmaktadır.
 
Türkiye Aşçılar Federasyonun kuruluş amacı Türkiye deki bütün bölgesel dernekleri aynı çatı altında toplayarak birlik içinde Aşçılık mesleğinin ülkemizde ve dünyadaki gelişimine katkıda bulunmak, mesleği hem hukuksal hem de sosyal yönde daha iyi konumlandırmak, mutfak sanatkârlarının mesleki eğitimini destekleyerek daha üst seviyelere getirmek, gençleri ve kadınları destekleyerek onları da bu mesleğe kazandırmaktır. Aşçılık mesleğini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtıcı faaliyetlerde bulunmak, festivaller, yarışmalar düzenlemek, mesleğimizle ilgili bütün organizasyonlara katılmak Federasyonumuzun faaliyetlerini oluşturmaktadır. Federasyonumuzun en önemli hedefi de, Türk Kültürünün önemli parçası olan zengin Türk Mutfağının Dünya çapında hak ettiği yere gelmesi için mesleki çalışmalar yaparak tanıtımını sağlamaktır.
 
Türk mutfağını ve Aşçılığını Dünya’ ya tanıtabilmek amacıyla Federasyonumuz Dünyanın en büyük ve kapsamlı birliği olana “World Association of Chefs Societies – Dünya Aşçılar Birliği” ne 7 Şubat 2014 tarihinde üyeliği kabul edilmiştir.
 
Guinness Dünya Rekorlarımız; Federasyonumuz bünyesinde bulunan Antalya Profesyonel Aşçılar Derneği, 2007 yılında en uzun pasta ile (2720, 21 cm uzunlukta), Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği 2009 yılların da ise en büyük açık büfesi ile (1028 çeşit yemek) dünya rekoru kırmıştır.

Son olarak Türkiye Aşçılar Federasyonu olarak 27-28 Eylül 2014 de düzenlenen 30.Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinde 3 bin 150 kilo Mengen Pilavı yapılarak dünya rekoru kırıldı.

 
AB Projemiz:
 
Gelişen dünyaya ayak uydurmak, Ülkemizin Avrupa Birliği uyum yasalarına göre Avrupa Yeterlilik Çerçevesine uygun, Mutfak Meslek standartlarının çıkartılması, seviyelerin belirlenmesi, Yeterliliklerin oluşturulması, bu yeterliliklere göre eğitim akışlarının ve müfredatlarının belirlenmesi, konularında 2008 yılından buyana çalışmaktayız. Bu çalışmalar kapsamında İnsan Kaynaklarını Geliştirmesi Operasyonel Programı kapsamında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı altında 8.Sanat Mutfak Mesleki Eğitim Projesi ile Hatay’ da Mustafa Kemal Üniversitesi ile ortak çalışarak yine aynı üniversitenin bünyesinde 16 kişilik eğitim Mutfağı kurduk. Mart 2011 – Ekim 2011 tarihleri arasında 64 gencimizi yetiştirerek Aşçı – Seviye 3 Mutfak görevlisi (Kalfa) olarak sektöre kazandırmış bulunmaktayız.