Matbah Dergisi “Davlumbaz” Köşesi
Efe Urgunlu
İç Mimar

Bundan 10-15 sene önce gıdaya yönelik sektörel bir dergide bir mimarın düzenli bir köşesi olması hayali bir kenara açılacak olan yeni bir mekân için bile birçok yatırımcı için mimar veya iç mimar öcüden farksızdı.

Fakat geçen yıllarla beraber gerek sektördeki hareketli yatırımlar ve sonucunda artan rekabet beraberinde farklılaşma gereksinimi doğurdu. Bunun sonucudur ki bir yatırıma başlarken insan doğru tasarımcıyı bulmayı yatırım ritüeli haline getirmeyi öğrendiler.

Tüm müşterilerimizle paylaştığımız gibi özellikle gelinen noktada gıda sektöründe zaten en iyi ürünü, en iyi fiyata ve en iyi hizmetle sunmak durumundasınız. O zaman sizi 2 dükkân yanınızda açılan işletmeden ayıracak olan şey ne?

“İşin şov kısmı”… Yani mekânınızın tasarımı, lezzetli yemeğinizin sunumu hatta personelinizin kıyafeti… Yakın zamana kadar önemsiz görünen bu detaylar artık kolyeye dizilmiş inciler gibi yanyana sıralanmış onlarca işletme arasında öncelikle fark edilmenizin başlıca sebebi haline gelmiş durumda. Yani bir cafe, restoran, pastane v.b. olsanız dahi artık mide ve damaktan önce gözlerle buluşuyorsunuz.

Müşterinizin sizin ilk sefer için seçim sebebi onu kısa sürede ne kadar etkilediğiniz olmuş durumda. Sonrasında devamlılığı ise tamamen işletmenin ilk başta saydığım lezzet, fiyat ve servis kalitesinin tutarlılığı ve ulaştığı nokta ile alakalı.

Bu söylediklerimden yola çıkarak mimarın sadece mekânı tasarlayan veya indirgenmiş anlamıyla dekore eden birisi olmadığının da altını çizmek isterim. Esasında tasarımcınız sizin yatırımınızın kaderinde önemli bir mihenk taşı konumundadır.

Sadece zevkle seçilmiş malzemelerin sıra dışı kombinasyonlarla bir araya getirilmesiyle gastronomi mimarisi konusunda söz söylemek yanlış olur. Çünkü söz konusu bir gıda işletmesi olduğunda altında ciddi bir matematik ve sistem kurgusu olmalı. Bir işletme hazırlığıyla, depolarıyla, sunumuyla, misafirlerini ağırlama şekliyle karmaşık bir denklemdir ve bu kurguda yapılacak yanlışların bedeli ağır olur. Sonrasında çalışmaya devam eden işletmeye açık kalp ameliyatı vari müdahaleler gerekir ki maddi manevi yatırımcıyı yıpratacak şeylerdir bunlar.

Bundan sonraki sayılarda uzun sürecek birlikteliğimizin ilk adımı olarak bir gıda yatırımında mimarın önemini özetle vurgulamak istedim. Bu yüzdendir ki beraber yola çıkacağınız meslektaşlarımız çok önemlidir. Nasıl doktora gittiğinizde uzmanlığı sizin için önemliyse bir ofis veya şahısla da çalışmaya başladığınızda da konu ile ilgili referansları ve tecrübesi size ışık tutmalı.

Bol kazançlı, fark yaratan, yeni yatırımlarınız olması dileklerimle…